Rozważając temat zaangażowania pracowników często skupiamy się na jednostce. Jednostce, która powinna wziąć sprawy w swoje ręce, rozwijać się, zmieniać, uczyć się i sama dbać o siebie.
Wymaga się od nas stałego wysokiego poziomu motywacji. Menadżer powinien zawsze być na wysokich obrotach, a jeśli nie jest to możliwe, że jest z nim coś nie tak. Zarządy, powierzając zadania menadżerom niższego szczebla, liczą na całkowite oddanie i pełne zaangażowanie przez cały czas.
Czy to jest możliwe?
Menadżerowie, podobnie jak każdy inny pracownik, aby być skutecznym w realizacji zadań potrzebują sprzyjającego środowiska pracy i kultury organizacyjnej, wspierającej ich postawę i pracę.
Poniżej zapraszam do zapoznania się z jedną z moich kluczowych zasad, które wspierają utrzymanie zaangażowania pracowników/menadżerów, tworząc wspierający klimat pracy:
Uwierz w pracownika/menadżera i zaufaj mu.
Każdy z nas chce czuć, że potrafi. Chce wykazać się, zostać zauważonym. Każdy z nas ma naturalną potrzebę mierzenia się ze sobą, sprawdzania się i bycia choć trochę lepszym.
Dość często w kontaktach biznesowych słyszę niestety wiele nadawanych negatywnych opinii, które zamiast wspierać i rozwijać – ograniczają. „Moi ludzie się do niczego nie nadają, nie lubią zmian, tkwią w miejscu od 20 lat, są za młodzi, za starzy…” i nic się nie da zrobić. Często te negatywne przekonania ograniczają nas tak mocno, że nie widzimy żadnych pozytywnych rozwiązań. Kurczowo trzymamy się własnych negatywnych opinii czy ocen, a co ciekawe, na potwierdzenie swoich słów szukamy dowodów, że to, co myślimy o danym pracowniku to ostateczna prawda. Dopatrujemy się błędów, aby udowodnić sobie i całemu światu, że to nie od nas zależy jak zespół pracuje – to nie ja, to oni.
Ale czy to do końca prawda?
Czy to prawda, że pracownik nic nie umie, nic nie rozumie i nie jest w stanie się nauczyć?
Tutaj chciałabym przywołać pewien mit grecki o Pigmalionie, który wyrzeźbił postać nadludzką pięknej kobiety i zakochał się w swoim dziele. To w jaki sposób obchodził się ze swoim dziełem (dobrymi słowami, troską i szacunkiem), sprawiło, że bogini Wenus ożywiła dziewczynę.
Wiara w pracownika, wzmocnienie jego roli, życzliwość bez oczekiwań, ufanie, że pracownik chce i umie. Docenianie dobrych zmian i starań jest często kluczem do ożywienia nawet najbardziej skostniałej natury.
Pracując w środowisku oraz wśród ludzi, którzy nas akceptują, zauważają nas i ufają naszym możliwościom daje bezpieczeństwo psychologiczne, a to najprostsza droga wskrzeszania motywacji.
#ZaangażowaniePracownika #ŚrodowiskoPracy #RozwójOsobisty #KulturaOrganizacyjna #Bądźżyczliwy