Chętnie poznalibyśmy Wasze zdanie/reakcję na powyższy tytuł!
O nadchodzącym wyjątkowym okresie przypominają nam rozwieszone tu i ówdzie kolorowe światełka, po rogach ustawione barwne drzewka, a kawa smakuje piernikiem. Gdzie się nie obejrzysz, magia świąt próbuje cię dopaść. Zasłyszana wiadomość z radia donosi, że im dłużej celebrujemy świąteczny czas, tym jesteśmy szczęśliwsi…
Być może, jednakże jak każda sytuacja, ma swoje blaski i cienie.
Świąteczny czas jest często synonimem czasu spędzonego z rodziną w uroczystych okolicznościach – od lat wgrywany jest w nas obraz szczęśliwej rodziny w sweterkach z reniferami, mikołajkami czy też innymi symbolami świąt przy syto zastawionym stole i choince, pod którą mieszczą się liczne prezenty.
Takie obrazki cieszą, choć wiemy, że nie każdy mógłby poszczycić się taką fotką ze szczęśliwą rodziną. Ile osób z waszego zespołu spędzi te kilka dni wolnego zupełnie sam, ile osób będzie tęskniło za kimś bliskim? Okres świąteczny dobitnie daje nam znać, że nasze życie po prostu bywa trudne.
Czas oczekiwań na święta ma wiele warstw, szczególnie dla tych, dla których to moment spotkań wigilijnych w szkołach, przedszkolach – pieczenie pierników, robienie ozdób choinkowych. Bywa i tak, że do pracy przychodzi się odpocząć, bo czas po niej jest 3 razy bardziej intensywny niż pozostałe miesiące roku.
Okres świąteczny to stan zarządzania kryzysowego dla kadry kierowniczej, w którym staramy się uwzględnić dodatkowe ryzyka – frustracje naszych pracowników, zmęczenie, spadek nastroju i motywacji. Na skali stresu Holmesa i Rahe’a (Skala Oceny Społecznego Reagowania) czas świąteczny również znalazł swoje miejsce.
A więc jak budować relacje z zespołem?
Odpowiedź: Cały rok. Po to, aby właśnie w tym okresie przedświątecznym starczyło nam energii na dodatkowe spotkania i obowiązki. Aby czuć w pracy zrozumienie i akceptację. To, w jaki sposób pracownicy podchodzą do różnych inicjatyw świątecznych, może być świetnym barometrem integracji i współpracy zespołu. Jeśli ludzie chcą poświęcać swój prywatny czas, mają ochotę dzielić się jedzeniem, które własnoręcznie przygotowali i spotykają się z przyjemnością, to znaczy, że dobrze wykonaliśmy swoją pracę.
Jako menadżer/ka postaw w tym czasie na:
1. Wyrozumiałość: To nie dla wszystkich może być magiczny czas.
2. Elastyczność: Pieczenie pierników, świąteczne kinderbale to ważne w życiu zdarzenia dla każdego bąbelka. Daj szansę rodzicom w nich uczestniczyć.
3. Wybór: Czy pracownik chce brać udział w świątecznym zamieszaniu oraz jakiego typu inicjatywy wchodzą w grę?
Każda z zasad tyczy się również Ciebie – dbaj o siebie i to, co dla Ciebie ważne, a cała reszta się ułoży… 🎄🤝