Przełom roku sprzyja okazywaniu życzliwości. Na każdym kroku dostajemy “życzenia” na Nowy Rok. Niestety często bezrefleksyjne, wypowiadane jak z automatu, bez głębszego zastanowienia, rozsyłane mailami, sms, powtarzane jak mantrę. Tak szybciej, prościej, nikogo nie pominiemy.
I trudno mieć do kogokolwiek pretensje – świat pędzi, a my razem z nim.
Tylko że w powyższych sytuacjach nie czujemy, aby słowa wystrzeliwanych jak fajerwerki życzeń nas wzbogacały, uszczęśliwiały, motywowały – dodawały otuchy. Do tego, czasem, oficjalne formułki mogą nieść rozczarowanie – bo być może zaangażowany pracownik potrzebuje czegoś więcej niż sztampowego maila. Kiedy jest okazja do osobistych relacji to chcę, żeby go zauważnono – tak po ludzku uściśnięto mu dłoń.
Więc są dwie drogi albo składamy życzenie bez osobistego zaangażowania ze wszystkim konsekwencjami, albo …
Można spróbować inaczej …
Pierwszym krokiem jest Wdzięczność
Już sama definicja wdzięczności pomaga nam znaleźć powody, dla których nasze życzenie będą bardziej autentyczne. Wikipedia definiują ją tak:
“to uczucie serdeczności w stosunku do swojego darczyńcy, dobroczyńcy, chęć odwzajemnienia się mu za dobrodziejstwa”
Dostrzeganie pozytywnych sytuacji, drobnych czynności, codziennych dobrych momentów… takich jak zrobiona kawa, kiedy nie wiedziałeś/aś “w co ręce włożyć”, pomoc w domknięciu projektu, życzliwy uśmiech, dobre słowo, czy wysłuchanie w trudnej sytuacji, pomaga nam w dostrzeganiu tego, co mamy, budowaniu własnego poczucia szczęścia.
W tym miejscu warto zadać sobie pytania:
- Za co jestem wdzięczny/ wdzięczna danej osobie?
- Co od niej dostałam/dostałem ?
- Czego się od niej nauczyłem/ nauczyłam ?
- W jakich sytuacjach mi pomógł/ pomogła?
Tu też warto się zastanowić co dana osoba zyskała w relacji ze mną ? Jaki mieliśmy osobisty wkład w jej pracę, co osobistego zaangażowaliśmy w relacje z drugą osobą?
Zauważając i doceniając dobro w naszych relacjach, słowa naszych życzeń zyskają charakter osobistego dialogu.
Kolejnym krokiem są Potrzeby
Potrzeba jako stała wartość, bez której nie czujemy się spełnieni, zmotywowani, nie możemy osiągnąć wyznaczonych celów, zbudować silnej relacji z drugim człowiekiem. Żyjemy w różnych środowiskach, jesteśmy na różnych etapach życia/kariery, mamy różne typy osobowości – to sprawia, że nasze potrzeby różnią się od siebie.
Jedni będą potrzebowali spokoju, inni wyzwań i dawki adrenaliny, jedni pracy w zgranym zespole, inni samodzielnego, spokojnego miejsca pracy.
Tu też warto zadać sobie pytanie:
- Czego warto życzyć drugiej osobie ?
- Czego pracownik pragnie w Nowym Roku?
- Co pomoże mu osiągnąć satysfakcję zawodową ?
Być może składanie życzeń noworocznych będzie też dobrym momentem, aby po prostu zadać powyższe pytania.
Pomyśl również czego Ty potrzebujesz dla siebie? Znając swoje potrzeby i mówiąc o nich – możesz być inspiracją dla innych, jak dbać o siebie.
Krok trzeci Życzenia
Tu liczy się Twoja autentyczność oraz możliwości – im więcej w nich Ciebie, kontaktu z drugim człowiekiem, osobistych gestów – tym Życzenia mają większą moc spełnienia!
Osobiście jesteśmy wdzięczni z to, że czytasz nasze maile, wpisy, bierzesz udział w naszych wydarzeniach. Każde spotkanie z Tobą to dla nas nauka i inspiracja. To dzięki Tobie drogi czytelniku, obserwatorze, kliencie, chcemy się rozwijać i wkładać w naszą pracę jeszcze więcej wysiłku i zaangażowania.
Dziękujemy za każde dobre słowo, rekomendacje i chęć dzielnie się swoim kawałkiem świata.
W Nowym Roku Życzymy Ci realizacje celów, poczucia spełniania i szczęścia. Abyś świadomie kierował/a sobą dbając o emocje, ciało, umysł i relacje z drugim człowiekiem.
Życzymy sobie, aby nasz relacja z Tobą była coraz silniejsza.
Niech Nam się darzy w Nowym Roku 2023!