Rozwój menadżera w świecie „BANI”

Koniec roku często zaprasza nas do refleksji nad tym, co się zdarzyło z perspektywy ostatnich miesięcy  – pojawiają się pytania czy to był dobry czas? Co się zmieniło? 

Ludzie instynktownie wybierają charakterystyczne odcinki czasu takie jak nowy rok,  początek tygodnia czy okrągłe urodziny, aby pracować nad sobą – skorzystać z tzw. efektu nowego początku.  

Wraz ze zmianą daty w kalendarzu wydaje nam się, że dawne nieudane próby bycia lepszym pozostają zapomniane.  Z nowym początkiem chcemy się czuć lepsi, silniejsi, zdrowsi.  

Badania opublikowane w 1994 roku  przez dwoje psychologów*, którzy przebadali ponad sto osób starających się dokonać w swoim życiu zmiany ścieżki kariery, zakończyć związek, przejść na zdrowy tryb życia etc.  potwierdziły, że 36% prób podejmowanych zmian zakończyło się sukcesem. 

Każda próba, udana czy nie, daje nam nowe doświadczenie, to szlifowanie naszego charakteru.  Każda próba to kolejne informacje o nas samych.

Potrzebujemy próbować, aby się rozwijać, poznawać siebie, bo często to my liderzy/menedżerowie/przedsiębiorcy mamy znaczący wpływ na środowisko pracy czy satysfakcję naszych współpracowników. 

Życie w rzeczywistości BANI ( akronim zaprezentowany przez Jamaisa Cascio w 2020 odnoszący się do sytuacji popandemicznej), czyli: 

Kruchej (Brittle)  – zmiany gospodarcze, inflacja, wojna na Ukrainie sprawia, że nic nie jest pewne,

Niespokojnej (Anxious) – żyjemy w niespokojnych czasach,  gdzie podsycanie lęków i nastrojów społecznych wywołuję różne reakcje i emocje, 

Nieliniowej (non-linear) – ciężko w obecnej rzeczywistości doszukiwać się logiki i sensu –  tudno jest prognozować długofalowo – rynek zmienia się dynamiczne, a problemy geopolityczne mogą w jednym dniu zaburzyć to, co do dziś było stałe. 

Niezrozumiałej ( Inprecetible)  –  trudno nam jest ogarnąć, zrozumieć nowy porządek świata, brak pewności, zrozumienie, brak bezpieczeństwa psychologicznego, nadwyrężenie naszej odporności psychicznej zmniejsz percepcję poznawczą, 

jest największym wyzwaniem dla liderów. 

Łączenie doświadczenia, wiedzy i umiejętności z gotowością do pracy w nowych warunkach z innymi perspektywami to postawa, której poszukuję się u przyszłych menedżerów/ przywódców/liderów. 

Wiedząc jak ważna jest integralność przeżytych doświadczeń ze świadomością menedżerską zapraszam do małej autorefleksji i odpowiedzenie na poniższe pytania:

  • Które doświadczenia/e w tym roku było dla Ciebie znaczące? 
  • Które doświadczenia/e w tym roku wzbudziło w Tobie silne emocje ? 
  • W relacji z kim – najwięcje dowiedziałeś/aś się o sobie ? 

Jeśli już wiesz co to za doświadczenia/e zastawów się proszę: 

  • Jakie cechy Twojego charakteru ujawniły powyższe sytuacje/relacji ? 
  • Co było dobre, a co do zmiany ? 
  • Czego już dziś potrzebujesz się nauczyć, aby lepiej radzić sobie w podobnych sytuacjach? 
  • Jakie wnioski wyciągasz z tych doświadczeń? 

Autorefleksja jest jedną z metod, którą może posłużyć Ci w budowania/rozwoju świadomości menadżerskiej. Dobrze od niej zacząć, natomiast jeśli masz trudność w znalezieniu odpowiedzi na pytania lub niewiele z nich wynika warto poszukać innych opcji rozwojowych. 

Chcesz mocniej pracować nas swoimi kompetencjami czy świadomością poszukaj ludzi, którzy mają podobny cel. 

Działaniem rozwojowym, które świetnie się sprowadza w tym przypadku są tz grupowe mastermind-y. Uczestnicy takich grup mają szanse zderzyć swoje poglądy, pomysły, doświadczenia z poglądami innych. Takie działanie rozwojowe pozwala na wzmocnienie takich kompetencji jak aktywne słuchanie, zadawanie adekwatnych pytań, czy pracy skoncentrowanej na poszukiwaniu rozwiązań.  W trakcie spotkań grupowo pracuje się nad różnymi problemami/trudnymi sytuacjami zgłaszanymi przez uczestników. 

Przysłuchując się innym czy też artykułując swoje potrzeby zdobywamy cenne wskazówki i feedback. 

Ponadto uczestnictwo w takich spotkania ma jeszcze jeden ważny aspekt,  nie jesteśmy sami – czujemy się częścią grupy.

W pracy, przyjmując odpowiedzialność za wynik, organizacje pracy czy współpracowników zdarza się, że miewamy różne wątpliwości co do naszych decyzji, spada nam motywacji i niestety czasem brakuje odpowiedniej osoby, przestrzeni czy czasu, aby zderzyć własne myśli, zadbać o siebie.  

W świecie BANI, kiedy wszystko jest kruche i niepewne dobrze jest mieć swoja bezpieczną przestrzeń, swoje stado, w którym wciąż można się rozwijać. 

Dobrego rozwoju 2023!

*Todd F. Heatherton, Pratrycia A. Nicholas, „Personal Accounts of Successful Versus Failed Attemps at Life Change”, „Personality and Socila Psychology Bulletin” 1994

Autorem wpisu jest:

Katarzyna Łuka

Katarzyna Łuka

Trener biznesu, mentor, coach akredytowany ICF z certyfikacją PCC. Ekspert w zakresie komunikacji

Wszystkie posty Kasi

Najbliższe Wydarzenia

Szkolenie
Najbliższy termin: Zgodnie z zarezerwowanym terminem
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie

Udostępnij wpis na swoich social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.