5 kroków do zbudowania zaufania w zespole

Czy Twój zespół/ organizacja też płaci podatek od niskiego zaufania ? 

Dość dobrze pamiętamy różne nasze doświadczenia, kiedy obdarzyliśmy kogoś zbyt dużym zaufanie. Natomiast dość trudno rozpoznać jest koszty, jakie są ponoszone z nadmiernej nieufności. Prawdę mówiąc, oszacowanie ile takie podejście kosztuję firmę jest karkołomne. 

Co gorsze czasem zdaje nam się, że postępujemy mądrze sięgająca po kolejną procedury/ zasady,  środki ostrożności.  Potrzebujemy się chronić  tym co czuliśmy, kiedy ktoś wykorzystał nasze zaufanie.  

A zapobiegliwość, prewencja,  usztywnianie swojej postawy może kosztować niewiarygodnie wysoko w szczególności, kiedy zależy nam na atmosferze w zespole, dobrej energii, dobrostanie czy kreatywności.  

Kiedy wkrada się nieufności  w relacje ze współpracownikiem, zespołem czy firmą przychodzi nam do zapłaty podatek od nieufności.  

W skład tego podatku wchodzi przynajmniej 7 czynników …   

  • nadmiar zbędnych czynności,
  • biurokracja, 
  • manipulacja,
  • niskie zaangażowanie,
  • fluktuacja pracowników,
  • nadużycia.  

Podatek od nieufności często płacą obie strony jednakowo, sumuję się sposób naszego postrzegania współpracowników, ale i to jak my jesteśmy postrzegani. 

Do tego taki podatek może być dziedziczony –  jeśli dany dział, jednostka/firma  była postrzegana jako niewiarygodna to ów podatek zapłaci w zmożony działaniu i mniejszym tempem rozwoju.  

Jaki jest wyjście z takiej sytuacji? Z początku pracochłonne i czasochłonne … ale możliwe.  

Dedykowane szkolenie: Budowanie zaufania w zespole

Krok 1 Uwierz w zaufanie 

“Zawsze się okazuje, że wewnętrzne warunki określające życie człowieka są odzwierciedleniem jego wewnętrznych przekonań”  James Allen 

To w co wierzysz wyznacza osobiste granice naturalnej skłonności do obdarzania innych zaufanie. Jeśli myśląc o zaufaniu przychodzą Ci do głowy takie hasła “Nie warto ufać”  “Już raz zaufałam/em i straciłam/em”  “Kontrola najwyższą formą zaufania”, nie ufasz bo boisz się zranienia, utraty kontroli/ odpowiedzialności, chaosu to bądź gotowy/a na wzmożoną pracę i nieadekwatne efekty. 

Podejmując pracę nad zaufaniem warto przekonać się i zacząć wierzyć w następujące stwierdzenia:

  • Wierze, że jestem godny/godna zaufania.
  • Wierzę, że większość ludzi jest godnych zaufania.
  • Wierzę, że praca nad poziomem zaufania jest najlepszą drogą do przywództwa.   

Świadoma praca nad własną postawą wobec zaufania jest naszym wyborem.

Dedykowane szkolenie: Budowanie zaufania w zespole

Krok 2 Zacznij od siebie 

“Człowiek, który nie ufa sobie, nigdy nie będzie umiał zaufać nikomu innemu”  Kardynał  de Retz XVII w. 

Pracując nad zaufanie kolejny etapem jest ocena własnej wiarygodności.  Czy możesz sobie ufać ?  Czy jako menadżer/lider/właściciel firmy dajesz świadectwo, że można na Tobie polegać? 

Działanie zacznij od siebie opiera się na braniu odpowiedzialności i poświadczaniu w każdym naszym działaniu wiarygodności.  Jest przeciwieństwem podejścia, że zaufanie przychodzi z czasem. Oczekiwanie od innych zmian jest znakiem, że nie mamy jeszcze gotowości do wzięcia odpowiedzialności za budowę zaufania. 

Budowanie wiarygodności szefa opiera się zarówno jego fachowości, twardych kompetencjach zawodowych, jak i na pracy nad własnym charakterem – rozwojem kompetencji miękkich, w których w skład wchodzi np. podnoszenie jakość komunikacji.

Pracując coachingowo z menadżerami często dotykam tematu zaufania do samego siebie, rozważanie tego tematu pozwala nabrać odwagi do stawiania wyzwania problemom.

Przeszłe doświadczenia są świadectwem tego, co wiemy i potrafimy, a  odwołując się do nich budujemy własne przekonanie o naszej wiarygodności.

Krok 3  Zadeklaruj intencje 

“Ludzie muszą znaleźć własny język do opisania swoich intencji  i zamiarów w sposób, który  sprawdza się w ich kontekście, jako część rozwoju swych strategii i praktyk przewodzenia.  To jak rozmawiamy o pracy mam ogromne znaczenie”  Peter Senge “Piąta dyscyplina”  

Dobrze wiesz, aby coś zaczęło działać, potrzebujemy o tym głośno powiedzieć. Zasygnalizować nadchodzące zmiany oraz oświadczyć, dlaczego ta zmiana/ działania są potrzebne. Podawanie powodów zmiany zachowań, odpowiadanie na pytanie dlaczego? sygnalizowanie co jest dla nas ważne może wpłynąć na zwiększenie prawdopodobieństwa, że zyskamy zaufanie naszych odbiorców. 

Krok 4  Zrób to, co zadeklarowałeś/aś

“Władza tylko wówczas jest realna, gdy słowo i czyn pozostają nierozłączne”  Hanna Arendt

Każda deklaracja nosi Twoje nazwisko … nie ma odwrotu, nie ma, że boli.  Była deklaracja intencji to pokaż, że można na Tobie polegać. Nie odkładaj, nie przeciągaj … o tego jak będziesz realizować deklaracje będzie zależeć Twoja wiarygodność.  Na tym etapie może się zdarzyć, że każdy będzie patrzył Ci na ręce, powątpiewał w Twoje intencje, sceptycznie podchodził do realizowanych pomysłów, ale jeśli wiesz, że Twoje działania są słuszne nie trać wiary w siebie.  

Krok 5 Pierwszy rozszerzaj zaufanie i obejmuj nim innych 

Nie wierzymy w siebie, dopóki ktoś nam nie pokaże, że głęboko w nas jest coś wartościowego, coś, czemu warto się przysłuchać, co jest warte naszego zaufania … 

Pamiętasz ten moment w swoim życiu, kiedy ktoś dał Ci szanse i obdarzyła zaufaniem, nawet kiedy ty sam/a w to nie wierzyłeś/aś ? 

Liderzy zaczynają pierwsi –  osoby, firmy, strony, które mają wyższy status nadają ton, są na początku zmiany.  Budowanie kultury wysokiego zaufania zaczyna się od góry. 

Możesz administrować, zarządzać, może nawet dzielić się odpowiedzialność (jednocześnie nie dając uprawnień czy możliwość dysponowania środkami), osiągać cele … ale czy będziesz mógł/a nazwać się wówczas przywódcą/  liderem/liderką? 

Pracując nad poszerzaniem zaufania zastanów się, kiedy ktoś ostatnio obdarzył/ poszerzył zaufaniem względem Ciebie ? Co pomogło Ci zbudować Twoją wiarygodność ? 

A kiedy Ty ostatnio poszerzyłeś zaufanie  wobec swojego współpracownika?   Komu warto dać więcej zaufania?

Odpowiadając na ty pytania zastanów się jakie działania mogą pomóc Ci w poszerzaniu zaufania, w jakich obszarach potrzebujesz  budować zaufanie i  jaka Twoja postawi będzie sprzyjała w stworzeniu zespołu o wysokim poziomie zaufania.

Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zaufania, sprawdzić co działa a co nie –  zapraszam Cię na dedykowane szkolenie: Budowanie zaufania w zespole

Powodzenia!  

* na podstawie książki “Mądre Zaufanie”  Stephen Covey,  Greg Link, Rebecca Merrill 

Autorem wpisu jest:

Katarzyna Łuka

Katarzyna Łuka

Trener biznesu, mentor, coach akredytowany ICF z certyfikacją PCC. Ekspert w zakresie komunikacji

Wszystkie posty Kasi

Najbliższe Wydarzenia

Szkolenie
Najbliższy termin: Zgodnie z zarezerwowanym terminem
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie
Szkolenie
Najbliższy termin: Szkolenie na zamówienie

Udostępnij wpis na swoich social mediach

Facebook
Twitter
LinkedIn

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.